Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Мотовилівськослобідська сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04361373) був реорганізований і увійшов до складу Фастівської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

рішення 40 позачергової сесії 4 частина

МОТОВИЛІВСЬКОСЛОБІДСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА СЬМОГО СКЛИКАННЯ

 

РІШЕННЯ

 

Про оприлюднення проекту рішення «Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території

Мотовилівськослобідської сільської ради на 2020 рік ».

 

 Розглянувши проект рішення регуляторного акту «Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території Мотовилівськослобідської сільської» ради та з метою врегулювання ставок податку на нерухоме майно, керуючись ст. 26 (ч. 1 п. 34) Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільська рада


                                                             в и р і ш и л а :

1.Оприлюднити на офіційному сайті  проект рішення «Про встановлення ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території

Мотовилівськослобідської сільської ради» (додаток 1,2).

            

 

                    В.о. сільського голови                                              Омельченко Н.А.                            

 

 

с.Мотовилівка Слобідка

від 17.04. 2019 року

№  05-40-VІІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аналіз регуляторного впливу
проекту рішення Мотовилівськослобідської сільської  ради

"Про  встановлення  податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2020рік"

 

         Аналіз  регуляторного впливу проекту рішення Мотовилівськослобідської сільської  ради "Про  встановлення  податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки" підготовлено згідно з вимогами Закону України „Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, Методики проведення аналізу впливу регуляторного акта, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.04 № 308.

 

         1. Визначення та аналіз проблеми, яку пропонується розв'язати шляхом регулювання господарських відносин.

        

Статтею 10 Податкового кодексу України визначено перелік місцевих податків і зборів. Згідно ст. 12 Податкового кодексу України до повноважень міської ради віднесено питання про встановлення місцевих податків і зборів.

Одним із місцевих податків є податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки .

Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової нерухомості.

Згідно ст. 265.5.1. Податкового Кодексу України ставка податку встановлюється за 1 кв. метр житлової площі об’єкта житлової нерухомості:

для квартир, житлова площа яких не перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких не перевищує 500 кв. метрів, ставки податку не можуть перевищувати 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року;

для квартир, житлова площа яких перевищує 240 кв. метрів, та житлових будинків, житлова площа яких перевищує 500 кв. метрів, ставка податку становить 2,7 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Прийняття цього регуляторного акту дасть можливість встановлення єдиного порядку здійснення контролю за додержанням правил розрахунку та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

 

         2. Цілі регулювання:

-     забезпечення дотримання вимог Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755 – VI;

- встановлення в селі  ставок податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки  в межах, виз­начених Податковим кодексом України, граничних розмірів ставок;

- наповнення дохідної частини міського бюджету

 

        

3. Визначення та оцінка усіх прийнятих альтернативних способів досягнення зазначених цілей.

         Ст.5 Прикінцевих положень Податкового кодексу України зобов'язано органи місцевого самоврядування, у місячний термін з дня набрання ним чинності, забезпечити прийняття рішень щодо встановлення  місцевих податків і зборів на відповідній території.

У разі неприйняття міською радою рішення про встановлення ставок туристичного збору, він справляється відповідно до п 12.3.5 ст. 12 Кодексу  із застосуванням мінімальної ставки, що в свою чергу спричинить втрати доходної частини  бюджету міста.

 

         4. Механізм розв’язання проблеми

         Зазначену проблему планується розв'язати шляхом затвердження Положення про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, яким передбачено встановлення ставок в максимальному розмірі, передбаченому Податковим кодексом України. 

         Дане рішення підлягає оприлюдненню  на офіційному сайті Мотовилівськослобідської сільської ради.

         Ступінь ефективності даного регуляторного акта буде оцінуватися за результатами аналізу розміру надходжень сум сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до бюджету.

 

         5. Обґрунтування можливості досягнення встановлених цілей у разі          прийняття запропонованого регуляторного акта

Цілі досягаються усім змістом Положення, оскільки в ньому чітко визначено платники та ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, об’єкт та оподаткування, порядок обчислення суми податку, порядок та строки його сплати. Проект рішення встановлює чіткі вимоги та регулює права та обов’язки суб’єктів, на які поширюється його дія. На  даний час немає об’єктивних обставин, які б перешкоджали впровадженню та виконанню вимог акту фізичними і юридичними особами. Зовнішніми чинниками, які можуть вплинути на дію регуляторного акту є зміна законодавства щодо питань оподаткування.

 

         6. Очікувані результати прийняття запропонованого регуляторного акта.

         Позитивним наслідком прийняття проекту рішення  є надходження до   міського бюджету.

 Прийняття рішення дозволить досягти  встановлених цілей  з найменшими витратами для суб'єктів господарювання, громадян та органу місцевого самоврядування.

 

 

Сфера впливу

Вигоди

Витрати

Органи місцевого самоврядування

Встановлення єдиного порядку розрахунку та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на території міста

Додаткові надходження  до бюджету

Процедура розробки регуляторного акту(витрати робочого часу  пов'язані з підготуванням регуляторного акту та витрати на оприлюднення проекту рішення )

Податкові агенти

Прозорий механізм справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Витрати відсутні.

Обов'язки щодо справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та його
сплата до сільського бюджету

Споживачі

Можливість реалізації соціальних заходів у зв’язку з додатковими надходженнями до сільського  бюджету

 

 

         7. Обґрунтування строку дії запропонованого регуляторного акту

          Термін дії регуляторного акта необмежений, зміни та доповнення будуть вноситись за потребою у відповідності до змін у законодавстві України

 

         8. Показники результативності регуляторного акту

         Основними критеріями, за якими оцінюватиметься результативність реалізації акта є:

- розмір надходжень податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до міського бюджету;

- кількість суб`єктів господарювання та/або фізичних осіб, на яких поширюватиметься дія акта.

 

         9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акту:

         Базове відстеження результативності регуляторного акту  – липень 2019 року.

        

                      Секретар сільської ради                             Н.А.Омельченко

 

 

                                               

 

                                                                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПРОЕКТ РІШЕННЯ

МОТОВИЛІВСЬКОСЛОБІДСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА СЬОМОГО  СКЛИКАННЯ

 

 

РІШЕННЯ

 

« Про встановлення ставок та пільг із сплати  податку на нерухоме майно, відмінне від земельної  ділянки на території

Мотовилівськослобідської сільської ради на 2020 рік ».

 

 

В зв’язку з прийняттям ПКМУ від 24 травня 2017 року №483, керуючися статтею 266 Податкового кодексу України, пунктом 24 частини першої статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, постановою КМУ від 24.05.2017 р. № 483,  Мотовилівськослобідська сільська рада

 

В И Р І Ш И Л А:

 

1. Установити на території  Мотовилівськослобідської сільської ради :

1) ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, згідно з додатком 1;

2) пільги для фізичних та юридичних осіб, надані відповідно до підпункту 266.4.2 пункту 266.4 статті 266 Податкового кодексу України, за переліком згідно з додатком 2.

2. Оприлюднити це рішення  на офіційному сайті Мотовилівськослобідської сільської  ради.

3. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань фінансів та бюджету та соціально-економічного розвитку.

4. Рішення Мотовилівськослобідської сільської ради від 17. 07. 2018 року         №  10 - 31 -VІІ визнати такими, що втратило чинність.

5. Рішення набирає чинності з 01.01.2020 року

                   

                         Сільський голова                                               Є.В.Осадчий.

 

с.Мототовилівська Слобідка

від               2019 року

№                   -VІІ

 

 

rada.org.ua - портал місцевого самоврядування


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *